• נגה צבי- רוגע בלוג

התפתחות אישית – האמנם?

עודכן ב: 29 ינו 2019

אימון אישי או קבוצתי – מה עובד יותר טוב?

התפתחות מתרחשת באפקטיביות רבה יותר כשהיא קוראת בקבוצה. אני "נולדתי" כמאמנת, או ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות כשדרכה כף רגלי לראשונה בחדר סדנת האיי אם בשנת 1988. זה היה ערב סיכום לסדנה שהסתיימה ומבוא לבאה. כשראיתי למעלה מאלף איש מחייכים, מתחבקים, צוחקים וזוהרים, ידעתי שחלומי משכבר הימים יכול להתגשם: שלום עולמי! אם זה קורה בחדר הזה, זה יכול לקרות גם בממדים רחבים יותר.


בסדנאות שונות ונהייתי גרופי של תהליכים קבוצתיים.
בסדנאות שונות ונהייתי גרופי של תהליכים קבוצתיים.

מאז ביליתי שנים בסדנאות שונות ונהייתי גרופי של תהליכים קבוצתיים. למה? כי בקבוצה אדם מתקדם הרבה יותר מהר מאשר כשהוא יושב לבדו מול מטפל וחושב שצרותיו הן הגדולות ביותר. כשהקבוצה מתקדמת – היחיד צריך להיות אידיוט להישאר מאחור ולכן הוא מתקדם עם כולם.


אז למה קוראים לזה התפתחות אישית?

למה רוב המנטורים בעולם מדברים אלינו ביחיד: "אתה יכול", "אתה ענק", "אתה מצליחן" וכו'? אולי מכיוון שזה חייב להתחיל מהבטחון העצמי והערך העצמי שלנו ורק את עצמנו אנחנו יכולים לשנות. אין טעם לנסות ולשנות את האחר – כל זה נכון. אני נפגשת עם אנשים שאינם מאמינים בסדנאות ואומרים לי: "אני רוצה לעבור את מה שאני עובר בכוחות עצמי", "כשאצא מהסדנה אהיה שוב לבד, אז למה להסתמך על הקבוצה מלכתחילה"? עצוב לי לשמוע את זה. 

אילו היינו, כמאמנים, מבליטים יותר ויותר את העובדה שאנחנו תמיד מתפקדים בסביבה, כמו דג במים, כמו מטוס בסביבה האווירית שלו ומפסיקים להתייחס אל האדם כאילו הוא עומד בפני עצמו – אנשים היו שמחים לשהות במחיצת אחרים ולעבוד יחדיו מבלי לפחד להיעזב שוב.


נגה צבי.

0 תגובות