• נגה צבי- רוגע בלוג

הפרעות התנהגות אצל ילדים

עודכן ב: 29 ינו 2019

לפי ציטוט של הרב קרליבך: 

"כל מה שילד צריך הוא אדם אחד שיאמין בו"

את המשפט הזה ראיתי רשום על קיר בצפר בו אני מאמנת בני נוער עם "בעיות" כפי שנהוג לקרוא להם. כל כך התרגשתי ממנו שהעתקתי אותו לפלאפון שלי ומאז אני רואה אותו כל יום על הצג. את הבלוג שלי "אין ילד בעייתי" כתבתי בהשראת המשפט הזה.

"כל מה שילד צריך הוא אדם אחד שיאמין בו"
"כל מה שילד צריך הוא אדם אחד שיאמין בו"

סיפור מהשטח:

במסגרת האימונים המשפחתיים שאני עושה, נכנסתי לבית בו הילד בן ה-8 מאד אלים כלפי אמו ואחיו. ישבנו כשעה, מכירים לראשונה, ראיתי אותו לא שקט, מרביץ ומקלל. לאחר שהמפגש הסתיים, קמתי ללכת הביתה והוא אמר: "תישארי, אני רוצה להראות לך משחק מחשב שאני אוהב". נשארתי כמובן וישבתי לידו, כולי תשומת לב לכל כלי המלחמה שהוא רצה להראות לי במשחק. הייתי שלו כרבע שעה, מפרגנת לו ולומדת ממנו משחק שלא הכרתי. זה כל מה שהוא היה צריך על מנת להראות את מי שהוא באמת: ילד מקסים ורגוע, מוכשר וסקרן. אמרתי לאמו (באנגלית כמובן כדי שהוא לא יבין): "זה הילד האמיתי שלך"!!!

לא הבעייתי, לא הפרוע, לא עם הקשב והריכוז. פשוט ילד מהמם שכל מה שהוא צריך הוא תשומת לב מהסוג הנכון. תשומת לב לה הוא משווע מאז הגירושין, מאז האבא החדש בבית, מאז האחים הקטנים שנולדו ולקחו ממנו את כל האהבה (כביכול). אני הקשבתי לו, פרגנתי לו בכל הזדמנות, אהבתי אותו בדיוק כמו שהוא וזה לקח שעה קלה.


הכל אפשרי!!!

אפשר בזמן קצר מאד להשתנות ולהיות הורים מקשיבים (לכל מילה שהילד שלנו מוציא מהפה), מתייחסים (ברצינות ובכובד ראש למה שהוא מבקש), אוהבים אותו בדיוק כמו שהוא, לא דואגים וחרדים שמא הוא יגדל ויהיה לא יוצלח. איך בזמן קצר? למה לא? לא צריך 40 שנה במדבר כדי להבין שהילדים שלנו הם השתקפות מדויקת של מה שאנו משדרים להם ולא משנה כמה אנחנו באמת אוהבים אותם ועושים הכל למענם – מה שמשנה הוא איך הם קולטים את האהבה והאכפתיות הזאת.


הקשיבו להם באמת!

וקחו בחשבון שמהצד שלהם הם לחלוטין צודקים (בדיוק כמו שאתם). שימו עצמכם בנעלים שלהם והאמינו להם כשהם אומרים שאתם מפדחים אותם, שאתם קשוחים מדי (חשוב לבחור את חזיתות המאבקים ולא לאסור או לריב בכל חזית כאילו היא הכי חשובה בעולם), שלכולם מרשים ורק הילד שלכם צריך לחזור מוקדם מבויש ונכלם. האמינו לי, כמאמנת אנשים בוגרים – הם סוחבים איתם הורים קשוחים, לא מחבקים ולא מקשיבים כבר עשרות שנים בלי משים, דופקים גם לילדים שלהם את החיים – פשוט באופן אוטומטי. בואו נשים לזה קץ…

נגה.

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול