• נגה צבי- רוגע בלוג

איך לגדל ילדים מאושרים בקלילות

עודכן ב: 29 ינו 2019

חינוך ילדים – מאתגר בהחלט!

יש לי שאלה אליכם: האם אתם הורים מגוננים?

?האם אתם הורים מגוננים
?האם אתם הורים מגוננים

אנו חיים בתקופה בה מקובל לתת לילדים שלנו הכל, לדאוג לכל מחסורם, להגן עליהם מפני "סכנות העולם". מקובל עלינו האמהות לבלבל בין דאגה לאהבה. אמא ש"רודפת" אחרי הילד שלה עם סוודר, "דוחפת" לו אוכל או מוודאה שילדה המתקשה בלימודים יקבל "טונות" של עזרה בשיעורים – נחשבת במונחים המערביים המודרניים ל"אימא טובה ואוהבת". 


האם זאת האמת?

נתקלנו שוב ושוב במתאמנים שלנו, שקיבלו "עודף" תשומת לב מהסוג ה"נפלא" הזה וגדלו להיות חסרי בטחון בעצמם. כי הדאגה הזו או הפחד הזה תופס מקום של אהבה שיכלה להיות שם. בחורה צעירה שגדלה עם תווית של קשב וריכוז, למרות שכל משפחתה הנהדרת נרתמה לעזור לה, שזה כאילו חיובי – מצאה את עצמה ב"כלא" של הדימוי העצמי הנמוך שלה. לאחר סדנה מרוכזת של יומיים בלבד, הבחורה חזרה ללימודיה והתחילה להוציא ציונים גבוהים בכל קנה מידה – רק מפני שהיא סוף סוף ראתה את עצמה באור האמיתי שלה – שהוא תמיד גבוה יותר ממה שנדמה לנו, אגב.


פחד ואהבה 

הם שני עמודי תווך בעולם. הם לא נפגשים לעולם ואינם יכולים לתפוס את אותו מרחב בעת ובעונה אחת. לכן, כשאנו דואגים/חרדים/פוחדים אין אנו אוהבים באותה עת וליהפך, כאשר אנו אוהבים, חישבו על זה, אין אנו פוחדים/יראים/דואגים כלל וכלל. כשאנחנו מאוהבים, אנחנו לא מודאגים שבן זוגנו יבגוד בנו. כשאנו דואגים שהוא יבגוד בנו – אנחנו שוכחים את האהבה. כשאם דואגת לבנה המטייל בעולם או מצלצלת אליו כמ פעמים ביום, או מכריחה אותו לדווח כל הזמן היכן הוא נמצא – האם הוא מצליח להרגיש את אהבתה אליו או שהדאגה שלה הופכת למעמסה עבורו? לכן, בואו ניזהר מלגונן יתר על המידה, אנחנו עלולים לתת להם סוג של "קביים" ואז הם יחשבו שהם לא מסוגלים. ילדינו יצאו מוחלשים במקום מחוזקים וזה לחלוטין מה שאנחנו כהורים לא מתכוונים אליו.


נגה.

0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול